'

 

Facebook'ta Paylaş Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi     Kent TV Canlı Yayın

Siyaset - Cumhurbaşkanı Erdoğanın ilk hamlesi ne olacak? - Adana Kent TV
   
 Cumhurbaşkanı Erdoğanın ilk hamlesi ne olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğanın ilk hamlesi ne olacak?
 Yazı Boyutu

 Tarih : 17.04.2017 - 11:50:08 


Türkiyenin başkanlık anayasasını yüzde 51 oyla onaylamasının ardından şimdi gözler yaşanacak değişikliklere çevrildi...

'

Türkiye'nin başkanlık anayasasını yüzde 51 oyla onaylamasının ardından şimdi gözler yaşanacak değişikliklere çevrildi.

Anayasa paketi her ne kadar 2019'dan sonra yürürlüğe girecek düzenlemeleri kapsıyor olsa da ilk anda da değişiklikler yaşanacak.

Halk oylamasında kabul edilen Anayasa paketinin üç düzenlemesinden, cumhurbaşkanının parti üyeliği, HSYK’nın yeniden yapılanması ve askeri yargının kaldırılması hemen yürürlüğe girecek. Diğer düzenlemeler 2019'daki hem cumhurbaşkanlığı hem de genel seçimlerden sonra uygulanacak.

Kabul edilen anayasa paketine göre Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, 30 gün içinde yeniden yapılandırılacak. 13 üyeli HSYK’nın yeni üyeleri, halk oylaması sonucunun Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonraki 40. günde görevlerine başlayacak. Bu süreçte Cumhurbaşkanı, Adalet Bakanı ve Adalet Müsteşarı dışındaki 4 üyeyi atayacak ve Meclis de 7 üye için Geçici Madde’de ayrıntıları yazıldığı şekliyle seçim yapacak. HSYK’ya girmek isteyen Yargıtay, Danıştay üyeleri ile hukukçu öğretim üyeleri ve avukatlar, seçim ilanından itibaren 5 gün içinde TBMM Başkanlığına başvuracaklar.

ERDOĞAN ÜYE OLUYOR

Cumhurbaşkanının partiye üyelik hakkı da hemen uygulanabilecek uygulamalar arasında yer alıyor. YSK’nın sonucu açıklamasından sonra AKP Genel Başkanı Binali Yıldırım’ın davette bulunması ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da AKP'ye kaydını yaptırması bekleniyor. Siyasi Partiler Yasasına göre Erdoğan’ın genel başkanlık koltuğuna oturması için ise kongre toplanacak. Yıldırım, AKP olağan kongresinin 2018’de öngörüldüğünü, ancak erkene alınabileceğini daha önce açıklamıştı.

Hemen uygulanacak üçüncü konu askeri yargının kaldırılması olacak. Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve askeri mahkemeler lağvedildi. Burada görev yapan hâkimler, HSYK tarafından sivil mahkemelere veya Milli Savunma Bakanlığınca muvazzaf görevlere atanacaklar; yaş sınırını geçenler emekliye ayrılabilecekler. Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kontenjanından Anayasa Mahkemesine giden iki üye görevlerine devam edecekler. Ancak bu üyeliklerin boşalmasından sonra yerlerine atama yapılmayacak ve AYM üye sayısı 17’den 15’e düşecek.


  Editör :  Adana Kent TV

Yazdır

Word'e Aktar

Yorum Ekle Tavsiye PAYLAŞ

Paylaşımlar

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Adana Kent TV

 Kategori  Siyaset

1069 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 

Adana Kent TV

Sitene Ekle
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
25  Haziran 2019  
Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


 

 
 magazin
 
 ilçelerimizden
 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.7444 5.7547
  Euro 5.3377 5.3731
 
 Hava Durumu 
 Site istatistik '

Canlı Yayın | Güncel | Siyaset | Ekonomi | Magazin | İlçe Haberleri | Kültür-Sanat-Medya | Kent Vizyon | Kent Gündemi | Spor | Videolar | Gizlilik Politikası


 
 

   © Copyright - 2011- Adana Kent TV - Tüm Hakları Saklıdır. 

0,58 saniye.