'

 

Facebook'ta Paylaş Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi     Kent TV Canlı Yayın

Kent Gündemi - Büyükşehir çocukları bilinçlendiriyor - Adana Kent TV
   
 Büyükşehir çocukları bilinçlendiriyor

Büyükşehir çocukları bilinçlendiriyor
 Yazı Boyutu

 Tarih : 13.04.2017 - 11:38:32 


Adana Büyükşehir Belediyesi, daha temiz ve yaşanabilir bir kent için ‘Adana Evimiz Gibi Tertemiz’ sloganıyla ilkokul ve ortaokul öğrencilerini bilinçlendirme çalışmalarına ağırlık verdi.

'

Adana Büyükşehir Belediyesi, daha temiz ve yaşanabilir bir kent için ‘Adana Evimiz Gibi Tertemiz’ sloganıyla ilkokul ve ortaokul öğrencilerini bilinçlendirme çalışmalarına ağırlık verdi. 40 bin öğrenciye ulaşan Adana Büyükşehir Belediyesi’nde görevli çevre mühendisleri, ömrünü tamamlamış pillerin, atık yağların ve ambalaj atıklarının evsel atıklarla birlikte çöpe atılmamasını öğütledi. 

Seyhan, Yüreğir, Çukurova, Sarıçam, Saimbeyli, İmamoğlu ve Karaisalı ilçelerindeki ilkokul ve ortaokulları ziyaret eden Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı görevlileri, “Yenilebilir Enerji”, “Geri Dönüşüm”, "Çevre Temizliği”, “Ekosistem” konularında bilgilerin yer aldığı “Çevreci Nesil Eğitim Serisi” kitaplarını dağıttı. Bu konularda çevre mühendislerini can kulağıyla dinleyen öğrencilere, seyahat ederken arabaların camlarından çevreye ambalaj atığı atmamaları için araç atık poşetleri dağıtıldı. Öğrenciler, ambalaj atıklarının geri dönüşümü ve atık yağların toplanması konularının işlendiği çizgi filmi de ilgiyle izledi. 
ATIKLARLA TOPRAK VE SU KİRLENMESİN
Çevre mühendisleri, atık piller ve atık yağların toprak ve suyu kirletmeden toplanması ve uygun şartlarda bertaraf edilmesi konularında da öğrencileri bilinçlendirdi. Öğrenciler, üretiminde cıva, kadmiyum, çinko, kurşun, mangan, lityum, demir, nikel ve kobalt gibi elementler ve ağır metaller kullanılan pillerin ömrünü tamamladıktan sonra çevreye rastgele atılmaması gerektiğini öğrendi.
Atık pillerin yanı sıra bitkisel ve madeni atık yağlar, pet ve cam şişeler, elektronik atıklar ile lastiklerin çevrede büyük tahribata neden olduğunu örneklerle anlatan çevre mühendisleri, “Tüketilen pillerin ve atık yağların çevremize verdiği zararların iyi bilinmesi, toprağımızın ve sularımızın kirletilmemesi için hepinize büyük görev düşüyor. Yarının büyükleri olarak sizler bu duyarlılığı gösterdiğinizde kentimiz, ülkemiz, dünyamız daha temiz ve yaşanabilir olacaktır” tavsiyesinde bulundu.

  Editör :  Adana Kent TV

Yazdır

Word'e Aktar

Yorum Ekle Tavsiye PAYLAŞ

Paylaşımlar

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Adana Kent TV

 Kategori  Kent Gündemi

934 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 

Adana Kent TV

Sitene Ekle
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
25  Haziran 2019  
Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


 

 
 magazin
 
 ilçelerimizden
 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.7444 5.7547
  Euro 5.3377 5.3731
 
 Hava Durumu 
 Site istatistik '

Canlı Yayın | Güncel | Siyaset | Ekonomi | Magazin | İlçe Haberleri | Kültür-Sanat-Medya | Kent Vizyon | Kent Gündemi | Spor | Videolar | Gizlilik Politikası


 
 

   © Copyright - 2011- Adana Kent TV - Tüm Hakları Saklıdır. 

0,66 saniye.